pożyczki
Wesprzyj nas!

Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa
PL 60102010260000140201820927
SWIFT: BPKOPLPW

center

 

 

 

 

 

 

 

PrzebudowÄ™ strony sfinansowali:

 

Dane Fundacji
Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa 

 

NIP: 1182056566
REGON: 142786105
KRS: 0000376604

9. Kontrola płodności

 

Zasada jest prosta: należy rozmnażać tylko i wyłącznie zwierzęta rodowodowe, a wszystkie pozostałe powinny być sterylizowane/kastrowane. Dlaczego?


a) tylko zwierzęta rodowodowe posiadają określone cechy, które przeniosą się na ich potomstwo. Większość dzieci rudego kocura i długowłosej kotki wcale nie będzie ruda i długowłosa!


b) w Polsce jest za dużo kotów. W efekcie corocznie setki tysięcy kotów trafia do schronisk lub ginie z braku opieki. Rozmnażanie kotów domowych nasila to zjawisko, gdyż nawet jeśli znajdziemy dobre domy dla naszych kociąt – odbierzemy szansę na te domy innym kociakom, np. tym w schroniskach i azylach.


c) kocięta ze schronisk i azyli nie są w niczym gorsze od kociąt urodzonych w domu, o ile tylko były prawidłowo zsocjalizowane i leczone.


d) koty nie odczuwają macierzyństwa i ojcostwa tak jak ludzie, sterują nimi po prostu hormony. Wykastrowane zwierzęta nie odczuwają straty psychicznej związanej z utratą możliwości rozmnażania.


e) unika się dzięki temu licznych chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza u kocurów wychodzących


f) ciąża i laktacja są bardzo męczące dla kotki (dlatego też hodowcy limitują liczbę miotów z kotek hodowlanych).


g) kotka nie musi mieć pierwszego miotu ani ze względu na psychikę, ani ze względów fizjologicznych. Jest to kolejny z mitów.


h) niekastrowane kocury znaczÄ… teren, a ich mocz ma bardzo nieprzyjemny zapach.


i) niesterylizowane kotki często miewają ciągłe rujki, męczące zarówno dla kotki, jak i właściciela.


j) sterylizacja i kastracja są krótkimi, łatwymi zabiegami, po których zwierzęta powinny dojść do pełnej formy w ciągu maksymalnie kilku dni. Stosowane obecnie metody znieczulenia (narkozy) w medycynie weterynaryjnej są bardzo bezpieczne, dzięki czemu u młodych, zdrowych zwierząt praktycznie mówimy o braku ryzyka znieczulenia ogólnego. Więcej na temat znieczulenie i przygotowania do zabiegu można przeczytać tutaj:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/znieczulenie-ogolne-narkoza-u-psow-i-kotow-18.html
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/przygotowanie-do-zabiegu-i-opieka-pooperacyjna-28.html


k) tylko sterylizacja kotki zapobiega ropomaciczu – bardzo popularnej przypadłości u kotek, która jeśli jest zbyt późno zdiagnozowana - jest zwykle śmiertelna.


l) sterylizacja kotki PRZED pierwszą rujką w zasadzie w 100% zapobiega możliwości powstania nowotworów sutka, gdyż hormony sprzyjające tym nowotworom uaktywniają się właśnie podczas rujki. (http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/nowotwory-gruczolu-mlekowego-u-suk-i-kotek-40.html)


m) inne metody antykoncepcji, czyli podawanie tabletek lub zastrzyków znacznie zwiększają ryzyko nowotworów sutka i ropomacicza u kotek.

 
Dodaj link do:
www.facebook.com