pożyczki
Wesprzyj nas!

Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa
PL 60102010260000140201820927
SWIFT: BPKOPLPW

center

 

 

 

 

 

 

 

Przebudowę strony sfinansowali:

 

Dane Fundacji
Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa 

 

NIP: 1182056566
REGON: 142786105
KRS: 0000376604

3. Przygotowanie mieszkania na przybycie kota


To TY odpowiadasz za bezpieczeństwo kota. I to TY musisz przewidzieć co kot może zrobić i temu zapobiec.

a) jeśli mieszkasz w domku lub na parterze – przemyśl czy chcesz pozwolić kotu wychodzić. Jeśli w pobliżu (dla kota pobliże to nawet kilkaset metrów!!!) jest ruchliwa ulica, jeśli u sąsiadów są agresywne psy, jeśli w okolicy są gołębniki, jeśli nie wszyscy sąsiedzi lubią zwierzęta – NIE POWINIENEŚ wypuszczać kota. Pamiętaj, że dla kota terytorium nie kończy się na ogrodzeniu Twojego domu. Dla kota siatka czy płot nie jest żadną przeszkodą, a wręcz zachętą do wspięcia się. Jeśli chcesz dać kotu szansę na korzystanie z ogrodu – zbuduj mu wolierę (osiatkowaną też od góry!) lub wyprowadzaj go na smyczy.

b) podstawowe zagrożenia dla kota to okno i balkon. Pewnie znasz opowieści o kotach, które od lat leżą spokojnie na parapetach otwartych okien, balansują po barierkach balkonów, czy też spadły i nic im się nie stało. Te wszystkie opowieści są prawdziwe, DO CZASU. Do czasu, gdy kot się zamyśli, poślizgnie, skoczy za przelatującym ptakiem. Większość kotów w mieszkaniach z niezabezpieczonymi oknami prędzej czy później ulega wypadkowi. I TO JEST WYŁĄCZNIE WINA ICH OPIEKUNÓW! Co powinieneś zrobić?

  • zabezpieczyć okna i balkon siatką ze stali nierdzewnej lub rybacką, od ziemi do sufitu, bez żadnej szczeliny. Takie konstrukcje z łatwością wykonasz sam lub z pomocą znajomych, a ich ceny nie muszą być wysokie. Przykłady takich zabezpieczeń znajdziesz np. tu: http://miau.pl/zabezpieczenia/
  • uważać na okna uchylne! koty często próbują przez nie wyjść i klinują się głowami lub brzuchami – niestety kończy się to tragicznie! Rozwiązaniem są ograniczniki uchylności ustawione tak, by w żadnym miejscu nie mieściła się kocia głowa!

c) przyjrzyj się kablom – które z nich kot może pogryźć? za które może pociągnąć? pochowaj ile się da w listwy.

d) pomyśl, gdzie w domu masz dziury, w które kot może wejść i utknąć. Pamiętaj, że kot wejdzie tam, gdzie mu się zmieści głowa. Nawet na wysokości 2 metrów J

e) masz dużo bibelotów i cennych drobiazgów? pochowaj je do szafek lub nastaw się, że będą spadać.

f) przejrzyj kwiaty – wiele z nich jest trujących dla kotów, oddaj je znajomym! Listę znajdziesz np. tu: http://kocia_stronka.republika.pl/rosliny_trujace.html

g) kup kuwetę – jeśli nie chcesz by żwirek był wszędzie – kup kuwetę krytą i ustaw ją na dywaniku. Jeśli masz więcej niż jednego kota być może będziesz musiał dokupić kolejne kuwety, ale niekoniecznie – wiele kotów chętnie korzysta ze wspólnej kuwety.

h) warto wyznaczyć miejsce przeznaczone do drapania – kup specjalny drapak lub zrób go sam, np. z deski obitej wykładziną lub kawałka pnia z korą. Nie licz jednak, że to zabezpieczy pozostałe meble!

 
Dodaj link do:
www.facebook.com