pożyczki
Wesprzyj nas!

Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa
PL 60102010260000140201820927
SWIFT: BPKOPLPW

center

 

 

 

 

 

 

 

Przebudowę strony sfinansowali:

 

Dane Fundacji
Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa 

 

NIP: 1182056566
REGON: 142786105
KRS: 0000376604

7. Odchowywanie kociaka

 

Jeśli trafi w Twoje ręce kociak, który nie potrafi jeszcze samodzielnie jeść – czeka Cię wyzwanie. Jest to jednak również wielka przyjemność, a jeśli uda Ci się odchować takiego malucha – będziesz mieć olbrzymią satysfakcję.

a) przede wszystkim musisz tak zorganizować życie, by co maksymalnie 3 godziny (przy maluchach poniżej 3 tygodni) i maksymalnie co 5 godzin u kociąt 3-5 tygodniowych ktoś mógł zwierzaka nakarmić.

b) zaopatrz się w specjalny preparat do odkarmiania kociąt i szczeniąt (np. mixol, kitimel) i małą butelkę ze smoczkiem (do dostania w lecznicach i sklepach z artykułami dla zwierząt; w mixolu jest ona dołączona do opakowania).

c) jeśli nie jesteś w stanie szybko zdobyć specjalistycznego preparatu – kup mleko w proszku dla niemowląt. W ŻADNYM WYPADKU NIE UŻYWAJ ZWYKŁEGO MLEKA KROWIEGO!

d) kociaki karmi się zawsze w pozycji poziomej, na leżąco, tak by minimalizować ryzyko zachłyśnięcia się (konsekwencją zachłyśnięcia się jest często zachłystowe zapalenie płuc, kończące się zwykle śmiercią zwierzęcia)

e) jeśli maluch się wierci – przytrzymaj go delikatnie za kark lub chwyć jedną ręką całą jego głowę. W drugiej ręce trzymaj butelkę, staraj się trzymać ją prosto, tak, by kociak łapał ją centralnie, a nie z boku – tylko wtedy może zacząć ssać.

f) początkowo większość kociąt nie umie ssać smoczka. Trzeba je delikatnie naprowadzać na cel poprawiając położenie smoczka w pysku i wypełniając go ostrożnie mlekiem tak, by odrobina wpływała maluchowi do pyska. Uwaga na ryzyko zachłyśnięcia się!

g) po każdym posiłku należy wymasować kociakowi brzuch (palcem lub wilgotnym gazikiem), aby ułatwić wypróżnienie.

h) codziennie waż kociaka, powinien przybierać na wadze kilka-kilkanaście gramów dziennie. Jedynym okresem kiedy kociak ma prawo stracić na wadze jest moment otwierania oczu (zwykle między 10 a 14 dniem).

i) jeśli kociak traci na wadze, ma zaropiałe oczy lub nie ma apetytu – konieczna jest natychmiastowa kontrola u lekarza weterynarii.

 
Dodaj link do:
www.facebook.com