pożyczki
Wesprzyj nas!

Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa
PL 60102010260000140201820927
SWIFT: BPKOPLPW

center

 

 

 

 

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Przebudowę strony sfinansowali:

 

Dane Fundacji
Fundacja JOKOT
ul. Klaudyny 38 m. 75
01-684 Warszawa 

 

NIP: 1182056566
REGON: 142786105
KRS: 0000376604

11. Kot a inne zwierzęta domowe

 

Niektóre koty chętnie zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Nie musi tak jednak być. Nie wszystkie zwierzęta da się ze sobą zaprzyjaźnić.

a) koty są drapieżnikami. Oznacza to, że zdecydowana większość kotów traktuje myszy, szczury, myszoskoczki i inne gryzonie jako ofiary, a nie przyjaciół. To samo dotyczy ptaków, ryb i większości gadów. Jeśli więc decydujesz się na połączenie kota i mniejszych od niego zwierząt – pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za zabezpieczenie klatki, terrarium czy akwarium tak, by kot się tam nie dostał. I masz w zasadzie pewność, że będzie próbował te zabezpieczenia ominąć.

b) pierwsze spotkanie psa i kota zazwyczaj nie jest przyjazne. Pamiętaj, że w tym starciu obie strony mogą ponieść dotkliwe straty. Pies może kota zagryźć, kot może psu uszkodzić oczy. Dlatego też przy początkowych kontaktach pies powinien mieć kaganiec, a kot obcięte pazury. Dopóki nie mamy pewności, że relacje między zwierzętami są już na pewno poprawne – nie możemy zostawiać ich razem bez nadzoru. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia.

c) generalnie koty są zwierzętami stadnymi. Jednak jeśli kot długo był jedynym zwierzęciem w domu, mogą wystąpić problemy z akceptacją innego zwierzęcia, również kota. Najłatwiej dołącza się kocięta, zdecydowanie dłużej trwa nawiązywanie przyjaźni między zwierzętami starszymi. Niektóre koty szybko się zaprzyjaźniają, razem śpią i się wylizują, są jednak również zwierzęta wybitnie aspołeczne, które nie akceptują innych. Może być też tak, że dany kot generalnie inne koty lubi, ale ma swoje antypatie i któregoś zwierzaka nie zaakceptuje. W takiej sytuacji możliwe są ciągłe walki między kotami, często bardzo głośne. Zazwyczaj jednak nie dochodzi do zranień.

d) przy wprowadzaniu nowego zwierzęcia do domu, gdzie już był kot należy bezwzględnie pamiętać, żeby dotychczasowy domownik nie poczuł się zazdrosny o nowego i poświęcać mu wyraźnie więcej czasu niż nowemu zwierzęciu.

 
Dodaj link do:
www.facebook.com